Марин Киров е юрист, работи като консултант при измененията на Конституцията

...
Марин Киров е юрист, работи като консултант при измененията на Конституцията
Коментари Харесай

За длъжниците след извънредното положение – по много от нищото и същото

Марин Киров е правист, работи като съветник при промените на Конституцията от 2015 г. в глава  " Съдебна власт "  и е взел участие в Съвета по правосъдна промяна при изработването на измененията в Закона за правосъдната власт от 2016 година Автор на законодателни оферти за промени в Граждански процесуален кодекс и други, засягащи правата на длъжниците.  

След  близо два месеца изключително състояние държавното управление разгласи, че предлага то да не бъде удължавано след 13 май, а с това последователно да бъдат премахвани противоепидемичните ограничения и забрани, като се остави опция на министъра на опазването на здравето да подхваща такива при нужда и съгласно обстановката.
Остават в сила  обаче ограниченията на ръководещите, ориентирани към подкрепяне на бизнеса и хората за превъзмогване на икономическите и обществени последици от тази рецесия.
Като изключим предоставения бонус от страната да употребяват още заеми (програмата за безлихвени заеми от 1500 до 4500 лева за останалите без работа в резултат на пандемията) или да се опитат да разсрочат остарели заеми с няколко месеца към банки, за длъжниците положителни вести няма. По първата мярка занапред ще стане ясно какъв брой хора ще се възползват от нея и дали ще имат усложнения по-късно да изплащат заемите, а за втората – разсрочването на остарели заеми – към този момент има информация за спорна процедура на някои банки, които или начисляват такси или слагат неприемливи условия при предоговарянето. В общи линии за длъжниците след изключителното състояние обстановката е по доста от нищото и същото.

Досега кредитополучателите бяха предпазени от дейности на банките по отношение на тях при несъблюдение на отговорности. С приключването на изключителното състояние обаче, т.е. от 14 май, ще отпадне и специфичната протекция на закона, която длъжниците получиха за времето на изключителното състояние във връзка с начисляването на лихви за веселба и неустойки. Вече ще се начисляват лихви и неустойки, а самите отговорности ще могат да се афишират за предварително изискуеми, включително и договорите могат да се скапват заради несъблюдение. Засега друго не се планува и не е оповестено.

На последващо място решенията на държавното управление в бранш ЧСИ и събиране на задължения не са положителни и се свеждат само до ограничение на дейностите на правосъдните реализатори с още два месеца, вместо да се употребява моментът и да се вкарат действителни и работещи механизми. Механизми, които са нужни за облекчение ситуацията на длъжниците и кредиторите в този сложен миг.

Беше оповестено, че по гледище на премиера, ще остане в действие член 5 от Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние и неговото предписание: „ Не се постановат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови хонорари и пенсии, обезпечителни ограничения върху здравна инсталация и съоръжение, както и осъществяването на описи на движими движимости и недвижими парцели, благосъстоятелност на физически лица, с изключение на за отговорности за прехрана, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови хонорари “.  Още на пръв взор обаче се вижда, че след отпадане на изключителното състояние тази продължаваща възбрана влиза в несъгласие с възобновяване на процесуалните периоди и работата на съдилищата. И е редно депутатите при разглеждане на предлагането на държавното управление да решат този сериозен проблем.

Основателен също е въпросът за какво популистки се стопира налагането на запори и обезпечителни ограничения, описи и прочие за още два месеца и за следващ път се плануват ограничавания единствено за правосъдните реализатори – мярка със противоречив резултат във връзка с салдото сред ползите на кредитори и длъжници, само че не се подхващат никакви други действителни ограничения за облекчение ситуацията на длъжниците. А в същото време, в случай че не се планува друго, от 14 май длъжниците към този момент ще са неизрядни към банките, в случай че не заплащат по заемите си. Още едно несъгласие.

Може би трябваше да се продължи практиката два месеца след края на изключителното състояние ЧСИ да не правят описи на движими движимости на физически лица и да не са постановат запори на банковите им сметки . Да се спре дотук що се отнася до дейностите по наложително осъществяване от правосъдни реализатори и да се задействат незабавни ограничения в областта на задълженията и връзките сред кредитори и длъжници за понижаване на резултата от икономическата рецесия.

Например, да се вкара процедура в нашето законодателство  за непринудено и разсрочено погасяване на отговорностите от страна на жителите и бизнеса, без правосъдна интервенция с посредничеството на правосъдния реализатор и без такси за длъжника , в това число да се правят доброволни продажби на имущество на обществен търг, без да е публикуван изпълнителен лист, да се даде опция купувачите да закупуват парцели на обществена обмен по Граждански процесуален кодекс с заем от банка, с цел да има действително наддаване и обективни цени.

Тези хрумвания не са нови и комплицирани за осъществяване – доброволните продажби са прочут институт, който бе въведен през 2017 година като съществено облекчение за добросъвестните длъжници с промени в Граждански процесуален кодекс и отпадна през 2019 година, тъй като депутати от Българска социалистическа партия считаха, че текстът не е акуратен и не излиза наяве дали се отнася единствено до длъжници или не. Нормата в общи линии регламентираше процедура при която след искане от самия дебитор и изтъкване на начална цена от него, правосъдния реализатор провежда електронна продажба. Така се заобикаля правосъдната фаза и издаването на изпълнителен лист, икономисват се разноски и се доближава оптимална за длъжника цена. Възможно е след експертен спор концепцията да се уточни и още веднъж да се вкара в закона опция за доброволна продажба.

Още по-необходима сега и по-съществена като резултат е концепцията за събиране на дребни задължения посредством една опростена процедура пред правосъдния реализатор, без такси за длъжника и без да се минава през съд.

Тази процедура е позната в доста страни и дава положителни резултати (Франция, Белгия, Холандия, Естония, Литва, Латвия, Северна Македония, Сърбия). Ние сме една от дребното страни без процедура за събиране на дребни задължения без такси за длъжника – за нея като че ли все не остава време на държавното управление и депутатите, само че в този момент моментът е подобаващ, тъй като тя е с доста мощно обществено значение.

Подобно извънсъдебно събиране на задължения подсигурява разтоварване на съдилищата и по-евтин механизъм да платиш дълг, който дължиш за услуга, която си употребил, само че си изпаднал в усложнение.  

Отново ще повторя и тук – по никакъв начин не е комплицирано да се употребява и надгради непознатия опит и процедурата бързо да бъде въведена за облекчение на длъжниците.

За момента този спор не се води – не се разискват доброволни продажби и въвеждане на  бърза процедура за събиране на дребни задължения без съд и без такси за длъжника. Но измененията в закона предстоят и нека някой този път намерения за хората и бизнеса.

 

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР